
PREDUGO OSPORAVANA ISTINA: U PAGU SE TURIZAM POČEO RAZVIJATI PRVIH GODINA 20. STOLJEĆA
Autor Josip Portada/Pag-Press Utorak, 27 Kolovoz 2013 13:41
Premda se često smatra kako se turizam na Jadranskoj obali počeo razvijati koncem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina prošlog stoljeća, barem što se Paga tiče, to nije tako. U Pagu se turizam pojavio prvih godina 20. stoljeća. Prvim turistima u Pagu mogu se smatrati lovci koje su ugošćivale paške plemićke obitelji.
Nakon njih počeli su dolaziti lutajući fotografi, pustolovi, pripadnici višeg srednjeg sloja iz zapadnoeuropskih zemalja koji su u otkrivali u to vrijeme egzotična područja rubnog dijela Austro-Ugarske Monarhije. No nakon Drugog svjetskog rata turizam je, nakon nacionalizacije hotela i restorana, te zbog općih geopolitičkih prilika, potpuno nestao.
Vrijednu bilješku o počecima turizma u Pagu poslije Drugog svjetskog rata donosi prof. Mate Suić u knjizi "Pag" iz 1953. godine.
"Turizam, a s njim u vezi i ugostiteljstvo, tek je posljednjih godina počeo prelaziti okvire skromnih početaka, ali je u tako kratkom razdoblju i na tome mnogo učinjeno, pogotovo ako se ima u vidu da je ova grana privrede u Pagu do nedavno bila potpuno zapostavljena, iako za nju ovdje ima odličnih uvjeta. Pag ima sve prirodne uvjete za razvoj turizma, naročito odličnu plažu, odgovarajuću klimu, vodu i drugo", navodi Mate Suić.
Suić navodi da u Pagu djeluje jedan ugostiteljski objekt s dvadeset soba, restoranom i baštom. Privatnici su mogli smjestiti oko stotinu gostiju, a Suić navodi da gradska uprava planira izgradnju hotela.
Tako je to bilo poslije Drugog svjetskog rata. No, znatno prije u Pagu su ljetne večeri bile obilježene glazbom, plesom, mnoštvom turista i nizom ljetnih programa. Na plaži Prosika bile su dobro uređene kabine za presvlačenje i držanje stvari, iznajmljivale su se ležaljke, suncobrani, čamci za veslanje i jedrilice. Poput većine otočana, Pažani nisu skloni brzo i lako prihvaćati novine i promjene, no začudo, turizam su brzo prihvatili. O tome svjedoči i izbor za miss Paga za miss Kraljevine koji je održan 1931. godine. Za miss Paga izabrana je Lenka Sabalić o kojoj je objavljen veliki članak u magazinu "Svijet". Lenka Sabalić je bila prva miss Paga i imala je priliku napraviti veliku karijeru, no vratila se u Pag i život je provela u ulici Bartula Kašića. Potjecala je iz izrazito tradicionalne obitelji, a njeno sudjelovanje na izboru za miss pokazuje da se blagonaklono gledalo na sve ono što je turizam donosio u Pag. U prvom turističkom prospektu Paga iz 1929. godine spominje se dobro uređen Grand Hotel, a u turističkom prospektu iz 1936. godine spominju se tri hotela, hotel - restaurant "Rakamarić", hotel "Velebit" i hotel "Jure Paro". U razdoblju od 1930. do 1937. godine cijena pansiona iznosila je 49 dinara, a to je uključivalo stan i hranu, odnosno zajutrak, ručak i večeru za četiri do pet osoba.
Zanimljivo je da je u to vrijeme boravak gostiju u Pagu bio znatno bolje organiziran nego danas. Naime, u cijenu sobe bila je uračunata kupališna pristojba, taksa boravka, posluga, taksa za kupališnu kabinu i ležaljke na plaži Prosika. Zanimljiv je opis Paga u starim turističkim prospektima: "Veoma lijepa priroda privlači goste i pozivlje ih na lijepe šetnje, kakvih imade u izobilju. Izleti morem i kopnom su jedinstveni. S južne strane mjesta nalazi se lijepa borova šumica, do koje se dolazi šetnjom, dok je sa sjeverne strane isto takva šumica, do koje se prilazi čamcem. Bogat ribolov je slobodan, a zdravi sport jedrenja i veslanja pruža svakome ugodnu razonodu", navodi se u turističkom prospektu Paga iz 1936. godine.
Plaža Prosika se opisuje kao plićina posuta najfinijim pijeskom.
"Paška plaža sa svojom prirodnom ljepotom spada među prve plaže na Jadranu", navodi se u prospektu.
U jednom od prospekata se navodi da se gosti mogu dobro zabavljati. Kao primjer dobre zabave spominje se kafana "Jadran" u kojoj se svakodnevno priređuju vesele plesne zabave i jadranske noći. Razvoj turizma zaustavio je Drugi svjetski rat. Hoteli i restorani su prestali s radom, a o plaži Prosika nitko nije brinuo. Nakon Drugog svjetskog rata prvi gosti su u Pag počeli dolaziti sredinom pedesetih godina, a 1968. godine je izgrađen hotel "Bellewue" sa 370 ležajeva. Do 1970. godine broj posjeta turista izjednačio se s brojem dolazaka iz 1936. godine, a od tada se broj turista stalno povećavao. Na turizam s početka 20. stoljeća danas na Pagu podsjećaju ostaci hotela "Rakamarić" i "Jure Paro", ostaci lovačkog doma u Povljani te poneka fotografija plaže Prosika iz tog vremena. Nažalost, o paškom turizmu iz prve polovice 20. stoljeća u Pagu se ne zna dovoljno i zbog toga se sve to gotovo i ne koristi u promidžbene svrhe.
Josip Portada/Pag-Press